Mikroorganizmy v našom tele

Odhaduje sa, že živočíchy disponujú mikróbmi vykonávajúcimi metabolické funkcie najmenej 500 miliónov rokov. Evolučné štúdie naznačujú existenciu špecifickej selekcie založenej na ko-adaptácii. Kooperatívne interakcie medzi mikróbmi a ich hostiteľmi zvyčajne zahŕňajú mikrobiálnu účasť v hostiteľských funkciách ako je obrana, metabolizmus a reprodukcia.

Mikroorganizmy v našom tele

Mgr.Filip Uhrin

 

 

Odhaduje sa, že živočíchy disponujú mikróbmi vykonávajúcimi metabolické funkcie najmenej 500 miliónov rokov. Evolučné štúdie naznačujú existenciu špecifickej selekcie založenej na ko-adaptácii. Kooperatívne interakcie medzi mikróbmi a ich hostiteľmi zvyčajne zahŕňajú mikrobiálnu účasť v hostiteľských funkciách ako je obrana, metabolizmus a reprodukcia. Napríklad pri porovnaní myší bez baktérií a normálnych myší sa zistilo, že za väčšinu metabolitov v krvnej plazme sú zodpovedné mikróby.

Mikróby kolonizujú ľudské telo na rôznych miestach ako napríklad sliznica či koža, pričom ich počet je minimálne taký veľký, ako počet ľudských buniek a počet ich génov je oveľa väčší ako obsahuje ľudský genóm. Odhaduje sa, že ľudské telo obýva v jednom momente približne 500 – 1000 druhov baktérií, pričom počet jedinečných genotypov (poddruhov) môže byť rádovo väčší. Každý bakteriálny kmeň má genóm pozostávajúci z tisícov génov, čo znamená, že mikróby disponujú podstatne väčšou genetickou diverzitou a flexibilitou ako nám umožňuje náš genóm. Ľudia sa však navzájom líšia v zložení mikrobiómu avšak mechanizmus, ktorý vedie k týmto rozdielom nie je príliš objasnený. Navyše stále nerozumieme ako zmeny v zložení mikrobiómu u jednotlivca v priebehu času alebo rozdiely medzi ľuďmi ovplyvňujú naše zdravie. Je však známe, že zmeny v mikrobióme sú v korelácii so širokou škálou chorôb, od zápalového ochorenia, cez rakovinu až po rôzne depresívne stavy.

Koľko mikróbov a ich génov kolonizuje ľudské telo?

 

Často sa uvádza, že počet mikróbov v našom tele prevyšuje počet našich vlastných buniek v pomere 10:1. Najnovšie pozorovania však ukazujú, že na 1 ľudskú bunku pripadá približne 1,3 bakteriálnych buniek. Tieto odhady ale nezohľadňujú prítomnosť húb a vírusov, ktoré sú prítomné na rôznych miestach v ľudskom tele. Okrem množstva mikróbov obývajúcich naše telo je veľmi zaujímavá aj ich rozmanitosť. Odhaduje sa, že črevo kolonizuje približne 1000 druhov baktérií, pričom v priemere každý druh disponuje s približne 2000 génmi, čo dohromady predstavuje približne 2 000 000 génov, čo je v porovnaní s ľudským genómom (cca 20 000 génov) 100-násobok.

Kedy mikróby začínajú kolonizovať ľudské telo?

Až do prasknutia plodového vaku sa považuje plod za sterilný. Po vaginálnom pôrode sa zloženie mikrobiómu dieťaťa podobá na zloženie vaginálneho mikrobiómu matky. Najväčšie zastúpenie tu majú laktobacily, ktoré produkujú kyselinu mliečnu. Tieto baktérie pripravujú gastrointestinálny trakt na následné mikrobiálne deje. Prenos mikróbov z matky na dieťa môže byť narušený vplyvom moderného životného štýlu. Dostupnosť pôrodu cisárskym rezom je jasným príkladom jeho možného dopadu na zloženie mikrobiómu, pričom rozdiely v jeho zložení môžu pretrvávať mesiace.

Zdroje

Cho, I., & Blaser, M. J. (2012). The human microbiome: at the interface of health and disease. Nature Reviews Genetics, 13(4), 260.

Gilbert, J. A., Blaser, M. J., Caporaso, J. G., Jansson, J. K., Lynch, S. V., & Knight, R. (2018). Current understanding of the human microbiome. Nature medicine, 24(4), 392.

Podobné články

19.jún 2020 – svetový deň kosáčikovitej anémie

Kosáčikovitá anémia je najznámejšie ochorenie, ktoré postihuje červené krvinky (tzv. erytrocyty). Je to prvé ľudské ...
Čítať Viac

Čo je to vírus a ako sa objavil nový typ koronavírusu SARS-CoV2?

Vírus je malá parazitická častica, ktorá sa sama nedokáže reprodukovať. Na reprodukciu vyžaduje spoluúčasť nejakej ...
Čítať Viac

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o testovaní DNA

Analýza DNA zameraná na predpovedanie rizika ochorení má potenciál predchádzať ochoreniam a zachraňovať životy. Technológie testovania ...
Čítať Viac

Čo sa deje s mojou vzorkou v laboratóriu?

Po naplnení skúmavky vzorkou slín nie je predmetom skúmania tekutina ako taká, ale bunky sliznice z epitelu ...
Čítať Viac

Zdravie, to najcennejšie, čo máme

Zdravie patrí medzi to najcennejšie, čo máme. Ako si udržať zdravie čo najdlhšie je téma, ...
Čítať Viac

Slovák, ktorý založil onkologické centrum v USA: Budúcnosť medicíny je v genetike

Doc.MUDr.Štefan Korec, Csc. patrí medzi významných onkológov nielen na Slovensku, ale aj vo svete. V štáte ...
Čítať Viac

Odkiaľ vie bunka pečene, že sa má stať bunkou pečene?

Ako je možné, že ak všetky bunky nášho tela obsahujú tú istú genetickú informáciu, môžu ...
Čítať Viac

DNA, chýbajúca časť hádanky na ceste k našim cieľom

Genetické testovanie začína postupne prenikať do našich životov. Analýza DNA odhaľuje genetické tajomstvá, rozdielnosť medzi ...
Čítať Viac