Zdravie, to najcennejšie, čo máme

Zdravie patrí medzi to najcennejšie, čo máme. Ako si udržať zdravie čo najdlhšie je téma, ktorej v dnešnej dobe venuje pozornosť mnoho ľudí. Napriek tomu nás čo raz viac trápia rôzne ochorenia a častokrát aj naši najbližší umierajú zbytočne. Dnes už azda ani neexistuje rodina, kde by sa nevyskytovalo onkologické ochorenie.

Zdravie, to najcennejšie, čo máme

 

Zdravie patrí medzi to najcennejšie, čo máme. Ako si udržať zdravie čo najdlhšie je téma, ktorej v dnešnej dobe venuje pozornosť mnoho ľudí. Napriek tomu nás čo raz viac trápia rôzne ochorenia a častokrát aj naši najbližší umierajú zbytočne.

Dnes už azda ani neexistuje rodina, kde by sa nevyskytovalo onkologické ochorenie. Napriek tomu, že sa medicína a zvlášť onkológia za posledné roky výrazne posunula v pred, Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším výskytom rakoviny hrubého čreva. A práve na tomto príklade by sme radi zdôraznili, akú rozhodujúcu úlohu v našom živote zohráva čas.

Štatistiky uvádzajú, že keď je ochorenie podchytené včas, v prvom štádiu, až 92% pacientov sa vylieči (niektoré zdroje uvádzajú, že až 99%). Avšak keď príde pacient neskoro a je mu rakovina hrubého čreva diagnostikovaná v poslednom štádiu, len 12% pacientov bude o päť rokov ešte žiť. Tieto rozdiely sú obrovské. Preto vnímame ako nesmierne dôležité byť informovaní a poznať hodnotu času.

Test DNA zo slín odhalí náchylnosť k chorobám, ale aj poradí, koľko kávy je zdravé piť a aké cvičenie je pre človeka najvhodnejšie.

 

Rozhodli sme sa preto priniesť aj ľuďom na Slovensku unikátny spôsob testovania, ktorý v zahraničí funguje už dlhšiu dobu. Táto jedinečná a na druhej strane pre bežného človeka jednoduchá analýza DNA zo slín odhalí náchylnosť k chorobám, ale aj poradí, koľko kávy je zdravé piť a aké cvičenie je pre človeka najvhodnejšie.

V teste sa zameriavame na viac ako 50 ochorení z rôznych oblastí, ako je už aj spomínaná onkológia, kde sledujeme mieru genetického rizika napríklad pri melanóme, karcinóme prsníka, či kolorektálneho karcinómu. Z ďalších oblastí, sledujeme mieru genetického rizika aj u srdcovo cievnych ochorení, napríklad ischemická choroba srdca, ktorá patrí vo väčšine rozvinutých krajín medzi najčastejšie príčiny úmrtí.

Radi by sme vyzdvihli napríklad aj Riziko vzniku krvnej zrazeniny spôsobenej Faktorom V Leiden. Leidenská mutácia sa stáva obzvlášť nebezpečnou u žien, ktoré berú hormonálnu antikoncepciu, pretože práve táto kombinácia spôsobuje zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín, ktoré vedia veľmi znepríjemniť život. Poznaním aj takéhoto rizika vie žena požiadať svojho gynekológa o zmenu antikoncepcie, čím sa vie jednoduchým spôsobom vyhnúť nepríjemnostiam.

Zaujímavou časťou testu sú predispozície, ktoré sa týkajú nášho stravovania, ako napríklad príjem kofeínu, kde sa ľudia dozvedia, ako rýchlo im telo dokáže metabolizovať kofeín, koľko kofeínu je pre ich telo prínosné a aké už toxické. Sledujeme napríklad aj laktózovú intoleranciu, celiakiu, či potrebu antioxidantov.

Analýza DNA je bezbolestná a nemusíte nikam chodiť, všetko prebieha z pohodlia domova.

Analýza DNA je bezbolestná, ľudia nemusia nikam chodiť, pretože všetko prebieha z pohodlia domova. Stačí len skúmavka na sliny a pár minút času. Po odoslaní naplnenej skúmavky stačí už len čakať na výsledky.

Výsledky sú anonymné a sú pripravované tímom genetikov. Každé jedno ochorenie je zrozumiteľne vysvetlené a ľudia sa budú môcť dozvedieť napríklad aj to, ako často sa ochorenie vyskytuje v populácii, aké má genetické pozadie a ak je to známe sú v reporte prítomné aj všeobecne odporúčané kroky prevencie.

Testovanie DNA spôsobilo vo svete revolúciu a tvorí základ moderného zdravotníctva. Hoci je analýza DNA len na začiatku a nevieme o našej DNA všetko, už dnes nám môže čiastočne pomôcť prevziať kontrolu nad vlastným zdravím.

Testovanie DNA nie je diagnostika, výsledky majú byť pre nás upozornením, že na dané ochorenie mám zvýšenú predispozíciu a môžem spraviť potrebné kroky už dnes, aby sme mali riziká pod kontrolou.

 

 

Podobné články

Čo sa deje s mojou vzorkou v laboratóriu?

Po naplnení skúmavky vzorkou slín nie je predmetom skúmania tekutina ako taká, ale bunky sliznice z epitelu ...
Čítať Viac

Slovák, ktorý založil onkologické centrum v USA: Budúcnosť medicíny je v genetike

Doc.MUDr.Štefan Korec, Csc. patrí medzi významných onkológov nielen na Slovensku, ale aj vo svete. V štáte ...
Čítať Viac

Odkiaľ vie bunka pečene, že sa má stať bunkou pečene?

Ako je možné, že ak všetky bunky nášho tela obsahujú tú istú genetickú informáciu, môžu ...
Čítať Viac

DNA, chýbajúca časť hádanky na ceste k našim cieľom

Genetické testovanie začína postupne prenikať do našich životov. Analýza DNA odhaľuje genetické tajomstvá, rozdielnosť medzi ...
Čítať Viac