Vedeli ste, že aj v tomto má prsty genetika?

Genetická predispozícia (niekedy nazývaná aj genetická náchylnosť či citlivosť) zvyšuje pravdepodobnosť vzniku ochorenia na základe genetickej výbavy človeka. Je výsledkom špecifických genetických variácií, ktoré sa často dedia po rodičoch. Tieto variácie prispievajú k rozvoju ochorenia, no priamo ho nespôsobujú. U niektorých ľudí sa daná choroba počas života neprejaví, a to aj napriek prítomnosti danej predispozície.

Vedeli ste, že aj v tomto má prsty genetika?

Autor: RNDr. Igor Šťastný

 

Genetická predispozícia (niekedy nazývaná aj genetická náchylnosť či citlivosť) zvyšuje pravdepodobnosť vzniku ochorenia na základe genetickej výbavy človeka. Je výsledkom špecifických genetických variácií, ktoré sa často dedia po rodičoch. Tieto variácie prispievajú k rozvoju ochorenia, no priamo ho nespôsobujú. U niektorých ľudí sa daná choroba počas života neprejaví, a to aj napriek prítomnosti danej predispozície.

Vďaka našim DNA testom môžete zistiť vaše predispozície v oblasti zdravia, výživy a športu. Niekoľko príkladov je uvedených nižšie v texte. Naše testy taktiež slúžia ako forma prevencie - ak sa u vás zistí predispozícia na ochorenie, je možné včas podstúpiť také kroky, ktoré môžu potenciálny vývoj ochorenia zastaviť. Nezabúdajte preto na seba, chráňte sa a odhaľte tajomstvá ukryté vo vašej DNA.

Srdcovo-cievne ochorenia

Srdcovo-cievne ochorenia predstavujú poruchy srdca a ciev. Do tejto skupiny zaraďujeme viacero ochorení, akým je napríklad ischemická choroba srdca, fibrilácia predsiení srdca, arteriálna hypertenzia alebo aneuryzmy. Spoločne je táto skupina ochorení najčastejšou príčinou úmrtí vo svete - ročne im na celom svete podľahne približne 17,9 miliónov ľudí, čo predstavuje približne 31 % zo všetkých úmrtí. Prevencia je jednou z najdôležitejších súčastí predchádzania a liečby chorôb srdca a ciev. Svoje riziko môžete výrazne znížiť dodržiavaním základného nutričného plánu a zásad životného štýlu: pravidelnou fyzickou aktivitou, zdravou stravou, redukciou stresu, ako aj odstránením častých zlozvykov - fajčenia, či požívania alkoholu.

Kofeín

Kofeín sa celosvetovo považuje za najčastejšie konzumovanú látku. Nachádzame ho v množstve rôznych potravín či nápojov, ako napríklad v čokoláde či čaji, avšak v mnohých krajinách sa práve káva považuje za hlavný zdroj kofeínu. V našom organizme je metabolizmus kofeínu ovplyvňovaný najmä génom CYP1A2, ktorý sa okrem iného podieľa aj na odstraňovaní toxínov a iných škodlivých látok z potravy. Z nášho DNA Lifestyle testu sa okrem iných predispozícii dozviete aj to, ako rýchlo vie vaše telo metabolizovať kofeín. Čím je metabolizmus kofeínu rýchlejší, tým je jeho vplyv kratší.

Obezita

Obezita je komplexné ochorenie charakteristické nadmerným množstvom telesného tuku. Obezita však nie je len kozmetickým problémom. Je to najmä zdravotný problém, ktorý výrazne zvyšuje riziko vzniku iných ochorení, akými sú napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, ochorenie srdca a ciev či steatóza (stukovatenie) pečene. Výrazný vplyv na vývoj obezity majú metabolické, behaviorálne, ale aj genetické faktory. Genetické faktory zohrávajú úlohu v prípade obezity vo viacerých oblastiach: vplývajú na ukladanie telesného tuku a jeho distribúciu, regulujú chuť do jedla a ovplyvňujú aj spaľovanie kalórií počas cvičenia. Genetické predispozície na vývoj obezity sú taktiež obsahom našich testov.

Športové predispozície

Z našich testov je možné zistiť aj viacero športových predispozícií. Povieme vám, na aký typ športu sa viac hodíte, a taktiež zistíme vašu náchylnosť na rôzne športové zranenia. Vybrať si druh cvičenia je nesmierne náročné a častokrát mätúce. Je však dôležité vedieť, že akýkoľvek druh športu či cvičenia je vo všeobecnosti pre ľudské telo prospešný. Pravidelným cvičením sa zlepšujeme a posúvame dopredu. 

Zdroje:

  1.     https://medlineplus.gov/genetics/understanding/mutationsanddisorders/predisposition/
  2.     https://www.heart.org/en/health-topics/consumer-healthcare/what-is-cardiovascular-disease
  3.     https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cardiovascular-diseases-(cvds)
  4.     https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15617989/
  5.     https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/ijc.22453
  6.     https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21357676/
  7.     https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25288136/
  8.     https://www.nhlbi.nih.gov/files/docs/guidelines/prctgd_c.pdf
  9.     https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21552555/
  10.     Foto: https://www.freepik.com/photos/family'>Family photo created by rawpixel.com

Podobné články

19.jún 2020 – svetový deň kosáčikovitej anémie

Kosáčikovitá anémia je najznámejšie ochorenie, ktoré postihuje červené krvinky (tzv. erytrocyty). Je to prvé ľudské ...
Čítať Viac

Čo je to vírus a ako sa objavil nový typ koronavírusu SARS-CoV2?

Vírus je malá parazitická častica, ktorá sa sama nedokáže reprodukovať. Na reprodukciu vyžaduje spoluúčasť nejakej ...
Čítať Viac

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o testovaní DNA

Analýza DNA zameraná na predpovedanie rizika ochorení má potenciál predchádzať ochoreniam a zachraňovať životy. Technológie testovania ...
Čítať Viac

Čo sa deje s mojou vzorkou v laboratóriu?

Po naplnení skúmavky vzorkou slín nie je predmetom skúmania tekutina ako taká, ale bunky sliznice z epitelu ...
Čítať Viac

Zdravie, to najcennejšie, čo máme

Zdravie patrí medzi to najcennejšie, čo máme. Ako si udržať zdravie čo najdlhšie je téma, ...
Čítať Viac

Slovák, ktorý založil onkologické centrum v USA: Budúcnosť medicíny je v genetike

Doc.MUDr.Štefan Korec, Csc. patrí medzi významných onkológov nielen na Slovensku, ale aj vo svete. V štáte ...
Čítať Viac

Odkiaľ vie bunka pečene, že sa má stať bunkou pečene?

Ako je možné, že ak všetky bunky nášho tela obsahujú tú istú genetickú informáciu, môžu ...
Čítať Viac

DNA, chýbajúca časť hádanky na ceste k našim cieľom

Genetické testovanie začína postupne prenikať do našich životov. Analýza DNA odhaľuje genetické tajomstvá, rozdielnosť medzi ...
Čítať Viac