Onkologické ochorenia – čo robiť v rámci prevencie?

Ľudské telo je zložené z obrovského počtu buniek, pričom vedci odhadujú, že ich je približne 37 biliónov. Aj napriek rovnakej genetickej informácii, nie sú všetky bunky v našom tele rovnaké, ale špecializujú sa do viacerých podtypov, ako sú napríklad biele, či červené krvinky, svalové bunky alebo bunky imunitného systému. Každá skupina buniek je charakteristická špecifickými funkciami, medzi ktoré patrí napríklad ochrana tela pred rôznymi patogénmi (vírusy, baktérie alebo parazity), ako aj regulácia metabolizmu, či tvorba energie. V zdravých bunkách taktiež dochádza k regulácii delenia a v prípade, ak sú opotrebované alebo poškodené, zomierajú a na ich miesto prichádzajú nové bunky.

Onkologické ochorenia – čo robiť v rámci prevencie?

 

 

 

Ľudské telo je zložené z obrovského počtu buniek, pričom vedci odhadujú, že ich je približne 37 biliónov. Aj napriek rovnakej genetickej informácii, nie sú všetky bunky v našom tele rovnaké, ale špecializujú sa do viacerých podtypov, ako sú napríklad biele, či červené krvinky, svalové bunky alebo bunky imunitného systému. Každá skupina buniek je charakteristická špecifickými funkciami, medzi ktoré patrí napríklad ochrana tela pred rôznymi patogénmi (vírusy, baktérie alebo parazity), ako aj regulácia metabolizmu, či tvorba energie. V zdravých bunkách taktiež dochádza k regulácii delenia a v prípade, ak sú opotrebované alebo poškodené, zomierajú a na ich miesto prichádzajú nové bunky.

Slovom „rakovina“ označujeme súhrnne mnoho typov nádorových ochorení, ktoré sa delia na základe miesta vzniku v našom tele. Rakovina sa začína rozvíjať v momente, keď sa zdravá bunka zmení na tzv. rakovinovú. K tejto premene dochádza dôsledkom viacerých mutácií v kľúčových oblastiach našej DNA. Najcharakteristickejším znakom rakovinových buniek je ich schopnosť nekontrolovane sa deliť, čo v konečnom dôsledku spôsobuje rast nádoru. 

Ako už bolo povedané vyššie, rakovina sa začína rozvíjať po viacerých mutáciách v našej DNA. Ku vzniku týchto mutácií môžu prispievať nasledovné faktory:

Faktory prostredia 

Riziko rozvoja nádorového ochorenia je ovplyvnené samozrejme aj naším životným štýlom. Na zníženie rizika preto môžete podniknúť nasledovné kroky:

Fajčenie

Fajčenie je vo všeobecnosti nezdravé a okrem iných zdravotných problémov prispieva aj k riziku rozvoja mnohých nádorových ochorení, ako je napríklad rakovina pľúc, hrtana, pankreasu alebo obličiek.

Príjem alkoholu

V závislosti od prijatého množstva alkoholu sa zvyšuje riziko viacerých typov nádorových ochorení, ako je napríklad rakovina prsníka, hrubého čreva alebo pečene.

Zdravé stravovanie

Dbajte na pestrú a vyváženú stravu, vďaka čomu môžete predísť obezite, čo je vážny zdravotný problém, ktorý okrem iného prispieva aj k riziku rozvoja nádorových ochorení.

Pravidelná fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita vám pomôže udržať si zdravú hmotnosť, vďaka čomu si môžete znížiť riziko rozvoja nádorových ochorení, ako je napríklad rakovina prsníka alebo prostaty.

Ochrana pred Slnkom

Nevyhýbajte sa však Slnku úplne, pretože si vďaka nemu naše telo dokáže tvoriť veľmi dôležitý vitamín D. Slnko však môže mať bez dostatočnej ochrany aj veľmi negatívne účinky, a to práve kvôli UV žiareniu, ktoré je schopné spôsobovať mutácie v našej DNA. To samozrejme zvyšuje riziko rozvoja melanómu, ktorý sa najčastejšie vyskytuje na koži, avšak môže sa vyskytnúť kdekoľvek na tele, vrátane napríklad oka. Kožu si preto chráňte kvalitnými opaľovacími krémami s vysokým ochranným faktorom a oči si chráňte kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom. 

Očkovanie

Áno, k riziku rozvoja určitých nádorových ochorení prispievajú aj vírusové infekcie, ktorým sa dá predísť prostredníctvom jedného z najvýznamnejších objavov v oblastí medicíny – očkovaním. Napríklad očkovaním proti vírusu hepatitídy B si môžete znížiť riziko rozvoja rakoviny pečene a ženy si očkovaním proti ľudskému papilomavírusu môžu znížiť riziko rozvoja rakoviny krčka maternice.

Genetické faktory

Genetické predispozície sú zodpovedné len za malé percento všetkých prípadov rakoviny. Avšak keď sa už vo vašej DNA takáto predispozícia vyskytne, častokrát to mnohonásobne zvyšuje riziko vzniku daného typu nádorového ochorenia. Takéto genetické predispozície sú zo svojej podstaty dedičné, čo znamená, že poznanie rodinnej histórie vám môže pomôcť takéto riziko odhaliť. Samozrejme, nie je to pravidlom, keďže takéto mutácie sa môžu vyskytnúť až u vás, tzv. „de novo“. Vďaka nášmu DNA testu môžete odhaliť potenciálne nebezpečné genetické predispozície, vďaka čomu si môžete nastaviť také formy prevencie, ktorými si môžete znížiť riziko vzniku nádorového ochorenia, prípadne ho včas odhaliť – čo je pre úspešné vyliečenie kľúčové.

Faktor „náhoda“

Avšak aj v prípade dokonalého životného štýlu hrozí, že sa v našom tele počas života rozvinie nejaký typ nádorového ochorenia. Na pochopenie tzv. faktora náhody si musíme predstaviť jedného veľmi dôležitého hráča v našom tele – tzv. DNA polymerázu. DNA polymeráza je enzým, ktorý má na starosti skopírovanie DNA pri každom jednom delení bunky v našom tele (približne 2 bilióny za deň). Pri každom tomto delení musí DNA polymeráza skopírovať celú DNA, ktorá sa vo väčšine našich buniek skladá z približne 6 miliárd párov nukleotidov, ktoré väčšina z vás pozná pod skratkami A, G, C a T. Enzým DNA polymeráza však nie je bezchybný. Pri každom jednom delení bunky spraví tento enzým počas kopírovania DNA mnoho chýb. Samozrejme, naše bunky sú na to dostatočne pripravené a majú opravné mechanizmy, ktorými si tieto chyby vedia opraviť. Avšak ani táto oprava nie je dokonalá a občas sa stane, že chybne zaradená „súčiastka“ nie je opravená a vzniká mutácia. Šanca, že vzniknú také mutácie, ktoré postupne vedú k premene zdravej bunky na rakovinovú, sa samozrejme zvyšuje s vekom. 

 Z vyššie uvedeného jednoznačne vyplývajú odpovede na otázky, prečo rakovine nevieme zabrániť úplne, prečo rakovina vzniká najčastejšie na miestach, kde sa delia bunky vo väčšej miere a prečo sa najčastejšie rakovina rozvinie až neskoršom veku. 

Netreba však prepadať panike, v dnešnej dobe vďaka pokročilému vedeckému výskumu a špičkovej medicíne dokážeme veľmi efektívne liečiť mnohé typy nádorových ochorení. Na to však nesmieme zabudnúť na jednu vec – treba ju zachytiť včas. Včasná diagnostika nádorového ochorenia je totiž kľúčová pre navýšenie šance na úspešnú liečbu. Aj pri tomto nám však rakovina nepomáha, pretože mnohokrát o nej v počiatočných štádiách absolútne netušíme. Preto prichádza do úvahy jediná možnosť ako zvýšiť šance, že ju zachytíme včas, a tou je absolvovať preventívne prehliadky u lekára.

 Zdroje: 

  1. Ponder, B. A. (2001). Cancer genetics. Nature, 411(6835), 336-341.
  2. Vogelstein, B., & Kinzler, K. W. (1993). The multistep nature of cancer. Trends in genetics, 9(4), 138-141.
  3. https://www.health.gov.sk/?rok-prevencie-lpp
  4. https://www.lpr.sk/preventivne-kampane/svetovy-den-proti-rakovine/
  5. https://www.healthline.com/health/number-of-cells-in-body#types-of-cells
  6. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/cancer-prevention/art-20044816
  7. https://www.cdc.gov/cancer/dcpc/prevention/index.htm

Podobné články

19.jún 2020 – svetový deň kosáčikovitej anémie

Kosáčikovitá anémia je najznámejšie ochorenie, ktoré postihuje červené krvinky (tzv. erytrocyty). Je to prvé ľudské ...
Čítať Viac

Čo je to vírus a ako sa objavil nový typ koronavírusu SARS-CoV2?

Vírus je malá parazitická častica, ktorá sa sama nedokáže reprodukovať. Na reprodukciu vyžaduje spoluúčasť nejakej ...
Čítať Viac

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o testovaní DNA

Analýza DNA zameraná na predpovedanie rizika ochorení má potenciál predchádzať ochoreniam a zachraňovať životy. Technológie testovania ...
Čítať Viac

Čo sa deje s mojou vzorkou v laboratóriu?

Po naplnení skúmavky vzorkou slín nie je predmetom skúmania tekutina ako taká, ale bunky sliznice z epitelu ...
Čítať Viac

Zdravie, to najcennejšie, čo máme

Zdravie patrí medzi to najcennejšie, čo máme. Ako si udržať zdravie čo najdlhšie je téma, ...
Čítať Viac

Slovák, ktorý založil onkologické centrum v USA: Budúcnosť medicíny je v genetike

Doc.MUDr.Štefan Korec, Csc. patrí medzi významných onkológov nielen na Slovensku, ale aj vo svete. V štáte ...
Čítať Viac

Odkiaľ vie bunka pečene, že sa má stať bunkou pečene?

Ako je možné, že ak všetky bunky nášho tela obsahujú tú istú genetickú informáciu, môžu ...
Čítať Viac

DNA, chýbajúca časť hádanky na ceste k našim cieľom

Genetické testovanie začína postupne prenikať do našich životov. Analýza DNA odhaľuje genetické tajomstvá, rozdielnosť medzi ...
Čítať Viac