Čo zapríčiňuje rôznu náchylnosť na uštipnutie komárom medzi ľuďmi?

Prečo niektorí ľudia môžu stráviť celé leto v prírode bez otravovania komármi, kým iných idú doslova zožrať?

Čo zapríčiňuje rôznu náchylnosť na uštipnutie komárom medzi ľuďmi?

Mgr.Filip Uhrin

 

Prečo niektorí ľudia môžu stráviť celé leto v prírode bez otravovania komármi, kým iných idú doslova zožrať?

 

Hlavnú úlohu tu zohráva neviditeľné chemické pole vzduchu okolo nás. Toto pole využívajú komáre pomocou zmyslových orgánov, pričom nasledujú jemné chemické stopy, ktoré okolo seba zanechávame. Kľúčovú úlohu pritom zohráva oxid uhličitý, ktorý sa hneď po vydýchnutí nepremieša so vzduchom. Komáre môžu zacieliť človeka až do vzdialenosti 50 metrov, pričom nasledujú vyššie koncentrácie oxidu uhličitého vo vzduchu.

K výberu konkrétnej obete dochádza, až keď sa komáre dostanú do oblasti približne 3 metrov od skupiny potenciálnych cieľov. V tejto oblasti komáre berú do úvahy viacero faktorov, ktoré sa medzi nami líšia, ako je teplota kože, prítomnosť vodných pár alebo farba.

Ako si  komáre vyberajú svoju obeť?

 

Najdôležitejším faktorom pri výbere konkrétnej obete sa zdajú byť chemické zlúčeniny produkované kolóniami mikróbov, ktoré žijú na našej koži. Baktérie premieňajú sekréty našich potných žliaz na prchavé zlúčeniny, ktoré sa dostávajú do čuchového systému na hlave komárov. Tieto zlúčeniny sú veľmi komplexné, pričom obsahujú okolo 300 rôznych zložiek, ktoré sa líšia od človeka k človeku na základe genetických rozdielov a prostredia. Napríklad muži s väčšou rôznorodosťou kožných mikróbov mali tendenciu získať menej uštipnutí komármi, ako muži s menej rôznorodými kožnými mikróbmi. Jemné rozdiely v zložení týchto zlúčením môžu zodpovedať za veľké rozdiely v tom, koľko uštipnutí človek dostane. Zloženie týchto mikrobiálnych kolónií sa môže časom meniť aj u toho istého jedinca, napríklad pri chorobe.

Nad mikróbmi na našej koži nemáme moc kontroly, môžeme však obmedziť počet uštipnutí nosením svetlejšieho oblečenia, keďže komáre milujú čiernu farbu.

Zdroj

https://www.livescience.com/65758-why-mosquitoes-target-certain-people.html

 

Podobné články

Zdravie, to najcennejšie, čo máme

Zdravie patrí medzi to najcennejšie, čo máme. Ako si udržať zdravie čo najdlhšie je téma, ...
Čítať Viac
Fotka Doc.MUDr.Štefan Korec, Csc.

Slovák, ktorý založil onkologické centrum v USA: Budúcnosť medicíny je v genetike

Doc.MUDr.Štefan Korec, Csc. patrí medzi významných onkológov nielen na Slovensku, ale aj vo svete. V ...
Čítať Viac

Odkiaľ vie bunka pečene, že sa má stať bunkou pečene?

Ako je možné, že ak všetky bunky nášho tela obsahujú tú istú genetickú informáciu, môžu ...
Čítať Viac

DNA, chýbajúca časť hádanky na ceste k našim cieľom

Genetické testovanie začína postupne prenikať do našich životov. Analýza DNA odhaľuje genetické tajomstvá, rozdielnosť medzi ...
Čítať Viac