Čo je to vírus a ako sa objavil nový typ koronavírusu SARS-CoV2?

Vírus je malá parazitická častica, ktorá sa sama nedokáže reprodukovať. Na reprodukciu vyžaduje spoluúčasť nejakej vhodnej hostiteľskej bunky, ktorou môžu byť aj baktérie, aj bunky rastlín a živočíchov.

Čo je to vírus a ako sa objavil nový typ koronavírusu SARS-CoV2?

Mgr.Filip Uhrin

 

 

Vírus je malá parazitická častica, ktorá sa sama nedokáže reprodukovať. Na reprodukciu vyžaduje spoluúčasť nejakej vhodnej hostiteľskej bunky, ktorou môžu byť aj baktérie, aj bunky rastlín a živočíchov.

V momente, keď sa vírusu podarí infikovať hostiteľskú bunku, môže nasmerovať bunkové mechanizmy na produkciu ďalších vírusov. Celá infekčná vírusová častica, ktorú nazývame virión, pozostáva iba z nukleovej kyseliny (buď DNA alebo RNA) a proteínového obalu.

Súčasťou tohto proteínového obalu sú proteíny, ktoré majú schopnosť viazať sa na povrchové receptory hostiteľských buniek. Je však dôležité poznamenať, že rôzne typy vírusov a rovnako aj rôzne typy hostiteľských buniek, majú na svojom povrchu rôzne zloženie proteínov. A práve toto je dôvodom, prečo niektoré vírusy infikujú len bunky netopierov, zatiaľ čo iné vírusy infikujú bunky baktérií.

Niekedy však môže dôjsť k takej mutácii v nukleovej kyseline vírusu, ktorá zmení zloženie proteínov na povrchu tak, že vírus je následne schopný infikovať aj iný typ hostiteľskej bunky, ako bol schopný doposiaľ. Práve k tomuto došlo pravdepodobne v koronavíruse SARS-CoVZXC21, ktorý pôvodne infikoval netopiere.

 

Z genomickej analýzy nového typu vírusu, ktorý bol izolovaný od pacienta po návšteve mesta Wuhan v Číne totiž vyplynulo, že zloženie nukleovej kyseliny tohto vírusu je na 89 % zhodné s už spomínaným vírusom netopierov SARS-CoVZXC21, pričom s ľudským koronavírusom SARS-CoV to bolo na 82 %. Z tohto dôvodu bol tento nový vírus nazvaný ako SARS-CoV-2.

Názov koronavírus pochádza z latinského slova coronam, čo znamená koruna a je to z toho dôvodu, že pod elektrónovým mikroskopom pripomína tvarom práve slnečnú korunu. Zistilo sa, že jeho jednovláknový RNA genóm obsahuje 29891 nukleotidov, ktoré kódujú 9860 aminokyselín.

Vírus SARS-CoV-2 sa prenáša z človeka na človeka buď priamym kontaktom alebo kvapôčkami pri rozprávaní alebo vykašliavaní. Odhaduje sa, že inkubačná doba infekcie je v trvaní 2 – 14 dní, čo je dôvodom rýchleho šírenia vírusu najmä od asymptomatických ľudí.

Tento vírus spôsobuje ochorenie COVID-19, ktoré má vo väčšine prípadov miernu, niekedy dokonca bezpríznakovú formu. Pri miernej forme sú príznaky podobné chrípkovému ochoreniu, ako je horúčka, kašeľ, či lapanie po dychu.

V niektorých prípadoch však môže spôsobiť aj vážne zdravotné problémy, ako je napríklad zápal pľúc. Je to najmä u starších ľudí a ľudí, ktorí trpia nejakým chronickým ochorením, ako je ochorenie srdca, ochorenie pľúc alebo diabetes.

Liečba ochorenia COVID-19 je v súčasnosti len symptomatická a práve preto je veľmi dôležitá prevencia, ktorá zahŕňa dôkladnú hygienu, vyhýbanie sa frekventovaným miestam a dostatočné posilnenie imunity, ktorá zohráva pri boji s vírusom kľúčovú úlohu.

Zdroje

Lai, C. C., Shih, T. P., Ko, W. C., Tang, H. J., & Hsueh, P. R. (2020). Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) and
corona virus disease-2019 (COVID-19): the epidemic and the challenges. International journal of antimicrobial agents, 105924.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21523/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554776/

 

Podobné články

19.jún 2020 – svetový deň kosáčikovitej anémie

Kosáčikovitá anémia je najznámejšie ochorenie, ktoré postihuje červené krvinky (tzv. erytrocyty). Je to prvé ľudské ...
Čítať Viac

Čo je to vírus a ako sa objavil nový typ koronavírusu SARS-CoV2?

Vírus je malá parazitická častica, ktorá sa sama nedokáže reprodukovať. Na reprodukciu vyžaduje spoluúčasť nejakej ...
Čítať Viac

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o testovaní DNA

Analýza DNA zameraná na predpovedanie rizika ochorení má potenciál predchádzať ochoreniam a zachraňovať životy. Technológie testovania ...
Čítať Viac

Čo sa deje s mojou vzorkou v laboratóriu?

Po naplnení skúmavky vzorkou slín nie je predmetom skúmania tekutina ako taká, ale bunky sliznice z epitelu ...
Čítať Viac

Zdravie, to najcennejšie, čo máme

Zdravie patrí medzi to najcennejšie, čo máme. Ako si udržať zdravie čo najdlhšie je téma, ...
Čítať Viac

Slovák, ktorý založil onkologické centrum v USA: Budúcnosť medicíny je v genetike

Doc.MUDr.Štefan Korec, Csc. patrí medzi významných onkológov nielen na Slovensku, ale aj vo svete. V štáte ...
Čítať Viac

Odkiaľ vie bunka pečene, že sa má stať bunkou pečene?

Ako je možné, že ak všetky bunky nášho tela obsahujú tú istú genetickú informáciu, môžu ...
Čítať Viac

DNA, chýbajúca časť hádanky na ceste k našim cieľom

Genetické testovanie začína postupne prenikať do našich životov. Analýza DNA odhaľuje genetické tajomstvá, rozdielnosť medzi ...
Čítať Viac